Gönderen Konu: Bodybuilding - Powerlifting - Strongman Detaylı Anlatım ve Aradaki Farklar  (Okunma sayısı 39 defa)

Gewf

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *
  • İleti: 137
  • Nostra Gaming
    • Profili Görüntüle
GİRİŞ:
Powerlifting, Strongman, Bodybuilding'in ne olduğunu ve farklarını bu konuda basit bir anlatım ile sizlere sunacağım, iyi okumalar.


Bodybuilding: Kısaca ağırlık çalışmasıdır. Küçük büyük tüm kas gruplarını çalıştırılarak yapılır. Gelişim kaldırılan ağırlıkla değil vücudun aldığı şekille ölçülür. Salonlarda amatör olarak yapanların antrenmanları genel olarak 2 gün günde 1 saat yada 3 gün günde 2 saat şeklindedir. Bir antrenmanda 9-12 (kardiyo dahil) kadar hareket yapılır.

Powerlifting: Büyük kas gruplarını çalıştıran ve tek bir bölgenin değil tüm vücudun gücüyle kaldırılan en önemli 3 harekette kaldırılan ağırlık önemsenir: Deadlift, Squat, Bench Press. Müsabakalarında bu 3 hareketin toplamında en çok ağırlığı kaldıran kazanır. Genelde küçük kas grupları çalıştırılmaz compound(tüm vücut hareketlerinin) o bölgeleri de çalıştırdığı düşünülür. Salonlarda amatör olarak yapanların antrenmanları genelde 40 dakikayı geçmez. İsteğe göre küçük kas gruplarını çalıştıran hareketler de eklenebilir bu hareketler aksesuar hareketler diye geçer.

Strongman: Amaç yine en çok ağırlığı kaldırmaktır ama powerlifting'den farkı 3 büyük hareket dışında tır çekme, araba taşıma, kaya kaldırma gibi şova yönelik hareketlerin yapılmasıdır. Amaç dünyanın en güçlü adamı olduğunu göstermektir.

Hangisinin Görünümü Daha Havalı Olur? (Çoğu Kişinin Asıl Amacı:)

Öncelikle görüntü bunlardan hangisinin yapıldığıyla değil beslenme ile ilgilidir. Ama genel olarak:

Strongmanler en kalıplı(şişko diyip geçelim işte) görüntüye sahip olanlardır çünkü güzel görünme kaygıları yoktur. Ama bunların bile yağsız olanlarıda vardır.

Powerlifterların nasıl göründüğü tamamen beslenmeyle alakalıdır çok büyük ağırlıklar kaldırıp normal insan gibi görünen de vardır (örneğin: vitaminsiz ağırsağlam) yağlanıp strongman'ler gibi görünen de vardır ve bir fitness modelinden daha yağsız ve estetik görünenler de vardır.

Hangisini Yapmalıyım?

Amatör olararak bodybuilding ilgilenen arkadaşlar bütün kış büyümeye yazın da yağ yakmaya çalışırlar yazın yağ yakma dönemine girdiklerinde güçlerini ve kas kütlelerini kaybederler kışın kilo almaya başladıklarında sixpacklerini ve adonislerini. Saatlerini spor salonunda küçük kas gruplarını şekillendirmekle harcarlar, paralarını body building topluluğunun önerdiği supplementlere(protein tozu, bcaa, creatin vs.) harcarlar ama hepsi yılın kısa bir bölümünde fit görünebilmek içindir. En kötüsü ise 3-4 yılını body yapmaya harcamış insanlar ilerlemeleri durduğunu görünce steroidlere vs. başvurur ve sağlıklarından olurlar. Bu tarz ilaç v.b kullanmamasına rağmen gelişimine devam edenler(no pain no gain moruk) has bodyciler olarak kabul edilirler ve aramıza katılırlar.